

Ott Tänak - Raigo Mõlder 2014.aasta Rootsi MM-rallil
Foto: Andre Lavadinho
Tänavune autoralli MM-sari sai alguse jaanuari teises pooles Monte-Carlos. Kõigi Eesti autospordi huviliste suureks rõõmuks on kümne aastase vaheaja järel taas eestlased tehasemeeskonnas. Ott Tänak ja Raigo Mõlder sõidavad kaasa terve 2015 aasta MM-hooaja M-Sport meeskonna Ford Fiesta WRC võistlusmasinal. Kuni hooaja viienda rallini peavad eestlased ja nende meeskonnakaaslased Elfyn Evans - Daniel Barritt võitlema konkurentidega 2014 aasta võistlusmasinaga, kuid alates Portugali rallist peaks nende käsutuses olema tänavune Fiesta WRC mudel.
Monte-Carlos peetud hooaja avaetapi võitsid valitsevad maailmameistrid Sébastien Ogier – Julien Ingrassia Volkswagenil, kuid kergelt see võit neile seekord ei tulnud. Lisaks sellele, et tänavu ei saa sõitjad enam meeskonnalt infot katse vaheaegade kohta ning Montele omaselt olid katsed vahelduvate teeoludega, olid Montes kohal ka ralli seitsmekordsed võitjad Sébastien Loeb – Daniel Elena (Citroen DS3 WRC).
Ralli seitsmekordsed võitjad alustasid võimsalt ja juhtisid, kuid reedese võistluspäeva viimasel katsel tehtud sõiduviga jättis DS3 WRC masinale vaid kolm ratast ning kuigi ülesõidul üritasid mehed purunenud vedrustust parandada, oldi siiski sunnitud katkestama ning laupäeval Rally2 reegli alusel juba parandatud autoga taas startima. Võistlus lõpetati kaheksandal kohal.
Avapäeva parima mitte Volkswageni meeskonna sõitjatena neljandana lõpetanud Ott Tänak ja Raigo Mõlder tegid küll kahjuks sõiduvea ralli kümnendal ja ühtlasi ka pikimal kiiruskatsel (51,70km), kuid tänu väga abivalmitele pealtvaatajatele õnnestus neil teele tagasi pääseda ning hoolimata sellest, et ralli lõpetati 18.kohal, läbisid eestlased kõik ralli katsekilomeetrid ja said tulevasteks aastateks väärt kogemusi.
Volkswagenite kolmikvõiduga (Ogier, Latval, Mikkelsen) alanud hooaja avaetapi järel võtavad kõik meeskonnad ja sõitjad suuna Rootsi poole, kus sõidetakse hooaja ainus talveralli.
63.korda sõidetav Rootsi MM-ralli raames meenutatakse ka möödunud aasta augustis meie hulgast lahkunud Rootsi rallilegendi Björn Waldegård´i, kes 1979 aastal esimeseks sõitjate maailmameistriks krooniti ning kes 16 võidetud MM-etapist kahel korral just koduteedel triumfeeris.
Waldegård võitis oma karjääri jooksul MM-rallisid Lancia, Fordi, Mercedese ja Toyota roolis.
Just viimasena nimetatud Jaapani autotootja teatas enne Rootsi rallit, et 1999. aasta järel autoralli MM-sarjast taandunud Toyota on taas liitumas MM-sarjaga ning aastal 2017 ollakse stardis Toyota Yaris WRC võistlusmasinaga.
Möödunud aastal möödus kümme aastat ajaloolisest sündmusest, kui Rootsi ralli 53.aastase ajaloo jooksul võitis esimest korda ralli mitte Põhjamaadest pärit sõitja. Ralli, mida olid peale kümmet kiiruskatset teiste ees soliidse eduga juhtimas Markko Märtin – Michael Park (Ford Focus RS WRC), võitsid lõpuks Sébastien Loeb – Daniel Elena (Citroen Xsara WRC). Järgneva kümne aasta jooksul on põhjamaa sõitjate võidurõõmu vaid korra suutnud rikkuda veel üks Sébastien, kuid seekord Sébastien Ogier, kes võitis ralli aastal 2013, ning mis oli Volkswagen Motorspordi poolt ralliradadele toodud VW Polo R WRC avavõit.
Aasta tagasi taastasid Rootsis põhjamaalaste au Jari-Matti Latvala – Miikka Anttila (VW Polo R WRC), kes on selle ralli võitnud kolmel korral. Aastal 2008 Rootsis oma karjääri esimese MM-ralli võitnud Latvala hoiab selle tulemusega ka rekordit, kui läbi aegade kõige noorem MM-etapivõitja.
VW sõitjad Latvala ja Ogier on kindlasti ka selle aastase Rootsi ralli võitjasoosikud, kuid tänavusel hooajal muudetud reegel, mille alusel starditakse kahele esimesele võistluspäevale MM-punktide järjestuses ning alles viimasel päeval ralli tulemuste pööratud järjestuses, võib mängida võidukaardid kätte nii mõnelegi teisele kiirele ja võidunäljas sõitjale.
Kindlasti on enne rallit ühed võitjasoosikud Norra – Rootsi ühisekipaaž Mads Østberg - Jonas Andersson (Citroen DS3 WRC), kes neljal viimasel aastal Rootsis poodiumil lõpetanud. Enne rallit Rally Hadeland´il ja Rally Finnskog´il startinud prantsuse autotootja sõitjad lähevad endast kindlasti maksimumi andma, et kodupubliku ees karjääri teine MM-ralli võita.
Kindlasti ei saa võitjasoosikute hulka jätta lugemata VW kolmanda masina starti toovat võistluspaari Andreas Mikkelsen - Ola Floene. Mikkelsen juhtis möödunud aastast Rootsi rallit, kuid pidi lõpuks peale tulist heitlust tunnistama meeskonnakaaslase Jari-Matti Latvala paremust.
WRC masinal startivatest sõitjatest on tänavu kõige suurema kogemusega norralane Henning Solberg (Ford Fiesta RS WRC), kelle jaoks on tänavune Rootsi ralli juba kuueteistkümnes. Henningu parim resultaat pärineb hooajast 2007, kui ta kolmiku Grönholm, Loeb, Hirvonen järel neljandana finišeeris.
Arvestades, et Henning lõpetas Monte-Carlo ralli üheteistkümnenda kohaga, siis võib tänavune reeglite muudatus ja suur kogemuste pagas aidata norralasel koos Ilka Minor-Petraskoga pärast viimati Walesi rallil 2011 võidetud poodiumi kohta taas kõrgete kohtade eest heidelda.
Rootsi rallile ei stardi Hyundai tehasemeeskonna sõitja Dani Sordo, kes kukkus maastikurattaga treenides nii õnnetult, et purunes kaks roiet. Hispaanlast asendab Rootsis uus-meremaalane Hayden Paddon (Hyundai i20 WRC) ning meeskonna kolmandasse autosse istub hollandlane Kevin Abbring, kellele saab see olema elu esimeseks stardiks WRC masinaga.
Eestlaste lootused ja ootused Rootsis on seotud Ott Tänaku ja Raigo Mõlderiga (Ford Fiesta RS WRC), kes möödunud aastal ühise ekipaažina MM-sarjas just Rootsi rallil debüteerisid. Esimene ühine start lõppes suurepärase viienda koha ning ühe katsevõiduga. Kui tänavuse hooaja avaralli oli eestlastele nö. peaaegu uus kogemus, siis Rootsis on juba veidi tuttavamad ja „kodusemad“ tingimused ning kindlasti lähevad eestlased lumistes oludes tänu heale stardipositsioonile endast parimat andma, et korralik tulemus saavutada.
WRC2 sarjas tuleb Rootsi starti 16 võistluspaari. WRC2 sarja möödunud aastased Rootsi ralli võitjad Karl Kruuda – Martin Järveoja on küll Rootsis kohal, kuid seda vaid selleks, et tulevaks aastaks rada kirja panna. Hooaja WRC2 sarja avastardi peaksid eestlased tegema mais sõidetaval Portugali rallil.
Eestlastest on Rootsis veel stardis Kuldar Sikk, kes kaarti lugemas WRC2 sarja punktide eest heitlevale ukrainlasele Oleksii Kikireshkole.
Historic sarjas tuleb starti 2003. aasta maailmameister Petter Solberg, kes läheb koos abikaasa Pernillaga püüdma Ford Escort MK2 võistlusmasinal kolmandat Historic sarja Rootsi ralli võitu.
63. Rootsi ralli 12-15.02
MM-hooaja ainsa talveralli võistluskeskus asub Hagforsis. Hooaja teise võistluse starti asub 46 võistluspaari, nendest 16 on WRC-masinad. MM-punkte jagatakse WRC, WRC2 ja WRC3 arvestuses. Kokku läbitakse nelja võistluspäeva jooksul 21 kiiruskatset, kogupikkusega 308km ning ralli Power Stage on 15,87 km pikkune SS21 Värmullsåsen 2. Neljapäeva õhtul stardivad võistlejad fännide poolt hääletatud võistluspaaridena 1,9 km pikkusele Karslatadi publikukatsele.
Nagu juba viimastel aastatel traditsiooniks, sõidetakse reedesel võistluspäeval nii Rootsi kui ka Norra territooriumil. Kui reedel sõidetakse enamus katsed naaberkuningriigi Norra territooriumil, siis laupäeval jätkub ralli Rootsis ning kavas on ralli klassikud Fredriksberg, Rämmen ning kuulsa Colins crest hüppega Vargåseni katsed.
Rootsi MM-ralli eestlaste parim resultaat pärineb aastast 2005, kui Markko Märtin ja Michael Park (Peugeot 307 WRC) lõpetasid võistluse teise kohaga.
Allikas: autosport.ee/meedia
Lingid
http://rallysweden.com
https://twitter.com/RallySweden
http://www.citroenracing.com/en/
http://www.ewrc-results.com/results.php?e=19120&=Rally
http://www.wrc.com/en/wrc/calendar/swed ... -682-.html
Raadio
http://www.wrc.com/en/wrc/media/radio/p ... 113--.html
Osalejate nimekirjad
http://www.ewrc-results.com/startlist.p ... weden-2015
http://www.rallysweden.com/tavlingen/anmalda/
1. Leg 12.02.2015
SS1 Karlstad 1 1.90 km 21:00
13.02.2015
SS2 Torsby 1 15.00 km 09:29
SS3 Röjden 1 [Sweden-Norway]19.00 km 10:27
SS4 Finnskogen 1 [Norway]21.00 km 11:36
SS5 Kirkenaer 1 [Norway]7.16 km 12:21
SS6 Kirkenaer 2 [Norway]7.16 km 14:27
SS7 Finnskogen 2 [Norway]21.00 km 15:19
SS8 Röjden 2 [Sweden-Norway]19.00 km 16:16
SS9 Torsby 2 15.00 km 17:35
SS10 Karlstad 2 1.90 km 20:00
Leg total128.12 km