Meediakriitikat

Maailma rallitippude käekäigust

Moderaatorid: KAIKUL, Jaanus, Strike, jagr, Erki

Vasta
KuriUss
Diagnoos: rallisõltlane
Diagnoos: rallisõltlane
Postitusi: 1484
Liitunud: 07 Mär 2003, 18:29
Asukoht: Sibulaküla
Kontakt:

Meediakriitikat

Postitus Postitas KuriUss »

Kohalikus meedias ilmunud artiklite adekvaatsus on siin korduvalt üleval olnud muudes teemades.

Antud juhul jäi silma üks Berendsoni lugu epl-is:
http://www.epl.ee/artikkel_307777.html

Inimeste ootused ühe sportlase suhtes on kindlasti erinevad, siingi foorumis läks päris tuliseks vestlus teemal, mida Märtin oleks pidanud tegema või mittetegema leidmaks meeskonda, kus sõita.

Antud artiklis saab Märtin vastu pead selle eest, et ei suhtle piisavalt eestimaise meediaga. On ennegi saanud ja siingi selle eest kriitikat pälvinud.

Üsna masendav on siinkohal ajakirjaniku kirjeldus (ilmselt) peielauast, kus Märtin takistas epl-i fotograafi pildistamast. Berendsonile tundub, et see on sigadus. Samas on päris raske ette kujutada, et üks fotograaf sellisel hetkel hakkab kroonikafotosid tegema. Tundub nagu kohatu? Ajakirjanikule tundub seevastu, et talle on kõik lubatud. Iseäranis arusaamatu on, milleks üks kvaliteetleht selliseid pilte üldse vajab. Sekkumine inimese elu intiimsematesse hetkedesse on siiki kohatu ja vähemalt kvaliteetajakirjandus võiks sellest aru saada.

Olgu. Parki omaksed kutsusid tõepoolest ajakirjanikud sinna koosviibimisele. Eks nemadki on osa Parki teekonnast, inimesed kes on pidevalt teemas olnud samamoodi nagu näit Parki meeskonnakaaslased. Samas näib, et Berendsonile tundub antud sündmus ikkagi olevat üks vaatus tsirkuseareenil.

Ma ei taha öelda, et mulle ei meeldiks olla paremini informeeritud Märtini tegemiste osas. Ka meeldiks mulle kui tal oleks oma kodulehekülg, kus leiduks värske info tema oma äranägemise järgi. Samas on mul hea meel, et üks Eesti rallisõitja ei pea ennast ahviks tsirkuses vaid on mõnevõrra tagasihoidlik ja vaoshoitud. Seetõttu jätab ta vähemalt mulle mulje meeldivast inimesest – ei mõju pealiskaudselt.

Berendson seevastu tänase seisuga mõjub väga eemaletõukavalt.
Viimati muutis KuriUss, 19 Dets 2005, 19:47, muudetud 1 kord kokku.
Kristo
---
---
Postitusi: 3475
Liitunud: 15 Jaan 2003, 12:16
Asukoht: Everywhere
Kontakt:

Postitus Postitas Kristo »

Ennast ajakirjanikuks nimetav Berendson on viimastel nädalatel üldse suurepäraste autorallit kajastavate artiklitega hakkama saanud.

Ma väga loodan, et Märtinit jätab selliste "ajakirjanike" kriitika külmaks ning ta tõestab oma väärtust tehes seda, mida kõige paremini oskab - ehk siis väga kiiresti sõites.

Võibolla kõigile inimestele ei meeldigi, kui pildistatakse kellega sa õhtusöögil oled või kui kirjutatakse sinu soetatud kinnisvarast, telekast või autost. Võibolla mõni tahabki tagasihoidlikult elada.

Võibolla kui kodanikud ajakirjanikud suhtuksid Märtinisse natukenegi arusaavamalt, siis ta ei oleks juba aastaid tagasi hakanud neisse tõrksalt suhtuma.

Võibolla härra Berendson on lihtsalt kade, et Märtin siiski mõnede kohalike ajakirjanikega suhtleb?

Võibolla ei ole ETV sporditoimetajatest ilus tormata EAL-i ruumides toimuvale Markko Märtini noortemeeskonna sõitjate valimisele, huvitumata sellest, mis seal tegelikult toimus ja hakata pärima Märtini tuleviku kohta.

Ei taha rohkem tõrva pritsida ja kibestunud inimese muljet jätta. Aga! Kui Märtin ajakirjanduses midagi räägib, siis tavaliselt on tema ühes lauses rohkem sisu kui kaheleheküljelises odaviskaja intervjuus.

Aga suurel määral on ikkagi nii, et kuidas sina külale, nii ka küla sinule. Ja nii mõlemas suunas.
schalke
Diagnoos: rallisõltlane
Diagnoos: rallisõltlane
Postitusi: 1134
Liitunud: 27 Juul 2005, 10:35
Asukoht: Tallinn- Ida Virumaa

Postitus Postitas schalke »

Suhteliselt mage artikkel, arvestades Märtini praegust olukorda. Kui on teada, et järgmine hooaeg jääb vahele ja seega hea naaksuda. Ära on unustatud EOS rallid ja viimane noorte sõitjate projekt. Inimesed on erinevad ja igalühel on oma tee. Huvitav kas Berendson üldse teab neist aegadest midagi, kui Märtin veel erasõitja oli...
Aga respekt ka Mart Poomi suhtes.
margu206
III järgu kommentaator
III järgu kommentaator
Postitusi: 281
Liitunud: 01 Aug 2005, 16:53

Postitus Postitas margu206 »

kui ma hästi mäletan siis selle aasta EOS rallil sai Märtini käest intervjuu kätte isegi telesaate Buss tegelane, kuigi jah midagi tarka tal küsida polnud näitab see, et Markko pole üldsegi nii pressi vaenuline kui selle väikse tähega "bersendi" artikklis öeldu.

ja muuseas Nicola ongi sellise imestunud näoga koguaeg (näojooned sellised)

Märtin edu sulle
jagr
Rallivõlur
Rallivõlur
Postitusi: 236
Liitunud: 10 Veebr 2003, 18:45

Postitus Postitas jagr »

Kristo kirjutas:

Ei taha rohkem tõrva pritsida ja kibestunud inimese muljet jätta. Aga! Kui Märtin ajakirjanduses midagi räägib, siis tavaliselt on tema ühes lauses rohkem sisu kui kaheleheküljelises odaviskaja intervjuus.
:wink: hästi öeldud.
Muidugi oli artikkel mõtlemapanev, eriti nende jaoks, kes ei ole Markkoga kokku puutunud ja seda on arvatavasti enamus.
Pean ütlema, et minule on senini Markko intervjuud ja käitumine ajakirjanduse vahendusel ikka väga hea mulje jätnud ja mõistan täiesti miks ta vaikib. Kui midagi öelda ei ole, siis ei ole mõtet rusikatega rindu taguda ja targutada. Väga loodan, et tuleb aeg kui Markkol on midagi öelda
Timole
Diagnoos: rallisõltlane
Diagnoos: rallisõltlane
Postitusi: 1037
Liitunud: 29 Sept 2004, 13:05
Asukoht: Rallil
Kontakt:

Postitus Postitas Timole »

Üldiselt on jätnud väga halva mulje minule isiklikult Eesti suurimate ajalehtede kirjutised, mis puudutavad Markkot ja tema tegemisi. On minu arvates iseenesest mõistetav, et matusetalitusel ei klõbistata fotoaparaadiga. Igal asjal on piirid ja kui nei ei tunneta, siis on väärtushinnangutes ja arusaamad asjadest ikke väga kahtlased.
Enne kui hakatakse kirjutama, tuleks läbi mõelda kas on millestiki kirjutada ning siis kuidas seda konkreetselt teha.
2005 aasta on olnud Markko jaoks kohutavalt raske, kuid sellest hoolimata on Markko leidnud jõudu edasiminemiseks. Andnud oma suure panuse uude Eesti rallitiimi ja otsinud koos Paul Turneriga endale uut võimalikku meeskonda. Kuidas aga inimesed kohe hakkavad lahmima küsimuste ja artiklitega stiilis "Markko karjäär läbi?!" on väga arusaamatu. Enne kui midagi ütlete, mõelege kas ikke tasub - kallid ajakirjanikud EPl-st ja muidu lahmijad interneti kommentaarides.
Frank
Rallifoorum 24/7
Rallifoorum 24/7
Postitusi: 3012
Liitunud: 17 Veebr 2003, 13:45
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas Frank »

Lugesin selle jutu lõpuni ja väga ebameeldiva mulje jättis to arvamus tollelt inimeselt.
Pole Märtiniga kunagi kohtunud ega rääkinud, kuid mingi austus peab teise inimese vastu olema loomulikust inteligentsist.

PS. Selle aasta üks parimaid teemasid.
"Come on, you can see more than that"
GC
Diagnoos: rallisõltlane
Diagnoos: rallisõltlane
Postitusi: 1058
Liitunud: 16 Nov 2004, 14:17
Asukoht: keskel

Postitus Postitas GC »

Mulle isiklikult meeldib Märtini selline käitumine. Mees teab mida räägib ja millal ja kellele räägib.
Mis ajakirjanikke puutub, siis nende töö on sulepeast lugusid välja imeda. Ja et lugu ka hästi müüks, mõtlevad nad tihti ise midagi juurde või väänavad sinu sõnu selliselt, et lugejani jõuab täiesti teine info!
Markko pole kindlasti ühelegi ajakirjanikule lugu võlgu, et keeldumise pärast kisa tõsta!

Aga et ajaleht on paks, mitte millestki kirjutada pole, honorari aga tahaks ikka, siis kirjutab "tubli ajakirjanik" loo sellest, kuidas ta lugu või pilti ei saanud!!!
Ja keegi Berendsen ei saa seda lugu kohe kindlasti kunagi!
ansib
V järgu kommentaator
V järgu kommentaator
Postitusi: 29
Liitunud: 24 Sept 2005, 19:02
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas ansib »

noh, kui nüüd päris aus olla, siis....
Märtini äärmiselt vähene avameelsus oma tegemiste osas on kohati ikka väga häiriv, ajab lausa vihale, kui sajad inimesed muudkui spekuleerivad, aga Märtin ei viitsi või ei taha asjale oma ühe sisuka lausega punkti panna.
AGA.
Ma ei saa aru, kuidas võtab üks niivõrd kaugelseisev inimene endale õiguse kritiseerida midagi nii isiklikku nagu seda on suhtlemine välisilmaga?! Jah, Märtini vaikimine on tõeliselt nõme, aga ühe tundmatu ajakirjaniku selline sõnavõtt on ikka päris loll tegu.

Ma eelistan iga kell napisõnalist ja rallilehekülgedel figureerivat Märtinit, kui iganädalaselt Kroonikas ja SLÕhtulehes poosetavat ja oma raskest elust heietavat Märtinit.

Nii et EPL - häbi! Sellist kirjutist ei oleks üks ennast kvaliteetleheks nimetav väljaanne trükki tohtinud lasta.
Elupõline Markko Märtini austaja!
WRC Markkoga oli elustiil, armastus ja hobi.

-In memoriam Michael & Richard-
Pontiak
V järgu kommentaator
V järgu kommentaator
Postitusi: 44
Liitunud: 18 Okt 2005, 21:18
Asukoht: Idablokk

Postitus Postitas Pontiak »

Kellegi ajakirjanik Berendseni tegemiste kohta oli ka EPL-i sellesamase artikli juures selline kommentaar:

Harir, 03:04 19.12.2005
Kes ***** on Risto Berendson? Mulle meenub millegipärast Jaan Ehlvesti raamat "Mäng 1999". Tsitaat: "Hiljuti oli toimunud traagiline sündmus, mille kohta minul puudus täpsem teave. Kui välja arvata madalamat sorti kõmuajakirjaniku Risto Berendseni kohatu sisuga nupuke Eesti Päevalehest"

Markol on aga täielik õigus oma privaatsusele. Ja miskipärast on R-2 ka temalt pea igal rallil intervjuud kätte saanud?
STI
I järgu kommentaator
I järgu kommentaator
Postitusi: 950
Liitunud: 13 Veebr 2003, 20:34
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas STI »

ei saa mitte vaiki olla...
Viimasel ajal pole tahtnud eriti foorumis sõna võtta aga see teema pani kirjutama. Markko ja tema suhted meediaga on tegelikult väga vana teema. Mäletan seda, kui WRC kokkuvõtteid edastas veel ETV ja kui siis oli vaja teha hooaega kokku võttev saade ning sinna saada Markkolt intervjuu, siis jäi see ära seetõttu, et toona veel mitte väga kõrget palka teeninud noorsand küsis selle lühikese intervjuu eest megalt pappi. Kas see on ikka päris normaalne lähenemine? See oleks sama, kui Veerpalu oleks peale olümpiavõitjaks saamist olnud ainult raha eest nõus intervjuusid andma. Eesti on väike, ajakirjanikud suhtlevad tihedalt, info liigub ja sellest tekivad eelarvamused, mis kindlasti nende Markkosse suhtumisele kaasa ei aita. Markkol siin sponsoreid peale EOS-i ei ole ja seega võiks ju kogu seda banaanivabariiki ignoreerida? Markko unustab ära, et siin elab siiski 95% tema fännidest, kelledest paljudel puudub ligipääs internetile, kes võib-olla ei valda inglise keel ning seetõttu omavad palju piiratumat infot kui meie, foorumlased. Loomulikult ei oota ma temalt "Hollywood'i" moodi karglemist ja lõugamist, kuid ka oma fännidega tuleks natuke rohkem läbi käia- kasvõi OMA kodulehekülje kaudu. Kunagi olin RallyXS-i tellija ja seal oli 4 lk pikk persoonilugu Markkost. See oli väga hea intervjuu mis näitab, et kui ta tahab, siis saab ajakirjanikega suheldud küll ja võib ennast avada. Seega olen osaliselt Eesti ajakirjanikega nõus, kui Markko teenib Pressivaenlane 2005 tiitli...lööge mind nüüd maha...et tal raske aasta jne...aasta algus ei olnud ju ...ning eelmine aasta,,,ja aasta enne seda..
KuriUss
Diagnoos: rallisõltlane
Diagnoos: rallisõltlane
Postitusi: 1484
Liitunud: 07 Mär 2003, 18:29
Asukoht: Sibulaküla
Kontakt:

Postitus Postitas KuriUss »

STI kirjutas:Seega olen osaliselt Eesti ajakirjanikega nõus, kui Markko teenib Pressivaenlane 2005 tiitli...lööge mind nüüd maha...et tal raske aasta jne...aasta algus ei olnud ju ...ning eelmine aasta,,,ja aasta enne seda..
Huvitav, kas sa ise inimlikult tasandil eelistaksid valida, kas suhelda või mitte suhelda või siis eelistaksid, et miskid kodanikud otsustavad, et sul on kohustus kõike kommenteerida sel lihtsal põhjusel, et sa kord juba oled siia ilma sündinud?

Muide, ilmselt on välisajakirjandusega lihtsam suhelda kasvõi sel põhjusel, et nad ei eelda, et sul oleks nende ees erilisi kohustusi. Mind on küll vaid korra kollane ajakirjandus tülitanud seoses ühe sõbra ettevõtmistega, aga sitamaik jäi sellest ilmselt pikaks ajaks suhu. Loomulikult ma keeldusin infot jagamast, tol juhul isegi täiesti neutraalset. Inimestel on õigus ise enda eest kosta ja teha valikuid nii nagu nad õigeks peavad.
jens
Rallifoorum 24/7
Rallifoorum 24/7
Postitusi: 2077
Liitunud: 02 Aug 2005, 21:50
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas jens »

Märtin võiks tegelikult ära põhjendada, miks ta eesti ajakirjanikega suhelda ei taha, siis oleks asi palju selgem ja mõttetut ****loopimist vähem. Antud juhul aga lihtsalt spekuleeritakse a'la pole kohustus kõike kommenteerida jne. Aga see on kõigest spekulatsioon, mitte midagi konkreetset. Kui konkreetset infot ei valda, siis tekivadki enda mõtted, et mis küll kõik olla võiks... Kui suhtleb ajakirjanikega, siis on justkui hästi, kui ei suhtle, siis miks ei suhtle. Kuna sellele viimasele küsimusele pole vastust antud, siis natukene kummalise mulje jätab käitumine küll.

Ta võiks ühel päeval lihtsalt öelda ajakirjanikele: "Käige kuradile, mina teiega rääkida ei viitsi sellel või tollel põhjusel (aega pole; muud ka teha; ei taha, et kogu aeg pinda käiakse vms)." Mitte et "pole sinu asi". Avameelsus on siinjuures väga oluline. Ja isegi kui asi ei meeldi, tuleb selleski küsimuses olla avameelne.
Rasmus
I järgu kommentaator
I järgu kommentaator
Postitusi: 841
Liitunud: 11 Sept 2003, 09:16
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas Rasmus »

Eesti ajakirjanikud on endale ise vee peale tõmmanud meditsiiniajakirjadele kohaste küsimuste küsimisega kodaniku eraelust ja maisest varast.
Kohustustest rääkides, mida on Eesti riik aidanud Markko tegemistes? Mida need kohalikud ajakirjanikud siin üldse määravad?
Suusatajate ja muidu tugevate meestega võrreldes pidage meeles, et rahanumbrid ja toetused on ikka tugevalt diferentseeritud.
mmargus
IV järgu kommentaator
IV järgu kommentaator
Postitusi: 99
Liitunud: 30 Jaan 2004, 12:57
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas mmargus »

Töötades ajakirjanduses ja olles korduvalt isiklikult kokku puutunud Märtiniga, julgen väita, et Märtin ei suhtu tõrjuvalt mitte fännidesse, vaid (osadesse) ajakirjanikesse. Põhjus on imelihtne: lõviosa Eesti ajakirjanikest küsib kaks küsimust ralli kohta ja kaheksa küsimust raha, Monacos elamise, naistuttavate ja muude isiklike asjade kohta. Märtin on isegi selge sõnaga öelnud, et oma tööst ehk rallist on ta alati nõus rääkima, eraelu on tema asi. See ei ole mitte minu isiklik teooria, vaid seda on tõdenud-kinnitanud ka (auväärsed) Eesti spordiajakirjanikud.
Intervjuudest on Märtin, tõsi küll, keeldunud ka seetõttu, et väljaandel on tema silmis plekk küljes, ehkki seekordse küsija kavatsused võivad olla head, helged ja ausad. Aga no mis teha, eesti mees on põhimõttekindel.
Ma olen sellest siin foorumiski varem kirjutanud, aga tundub paslik meenutada Kroonika ajakirjaniku Paavo Kanguri küsimust pressikonverentsil, mis korraldati Märtini Peugeot´sse siirdumise puhul. Kangur küsis peaaegu sõna-sõnalt nii: "Kas selles, et sa eelmise hooaja keskel kõige kiiremaid aegu ei näidanud, olid süüdi probleemid naistega?" Mina ise oleksin selle küsimsue peale ilmselt saalist minema kõndinud, aga Märtin ütles naeratades "ei".
Seoses Berendsoni kommentaariga on mõned meenutanud Märtini algusaegu, kus ta justkui olevat kõigiga kõigest rääkinud. Mina jälle mäletan, et see vibalik Žiguliga sõitnud sell oli mossis näoga ja vastas igale küsimusele "Mhmh" või "Mkmm" - pigem on temast aastatega ladus suhtleja saanud!
On ekstravertseid ja introvertseid inimesi, ning ku viimane satub veel olema olukorras, kus ta ei saa kõigest rääkida, võibki hõlpsalt jääda mulje, et tegu on ennasttäis ülbikuga.
Ma aiman, et Märtin on keeldunud Berendsonile endale paari kommentaari andmisest ja sellest see haletsusväärne looke ilmus. Aga kui Berendsoni küsimused peegeldasid sama suurt pädevust kui tema viimase aja tekstid EPLis, siis ei ole Märtini keeldumises midagi imelikku. Ja tõenäoliselt olidki Berendsoni küsimused stiilis "Kas kohupiima tehakse korpidest?"
Siin foorumis püstitati ühe teise teema all küsimus, kas sportlane kuulub rahvale. Mina leian. et ei kuulu; kõige vähem veel autorallis, mida rahvas (ehk riiklikud spordiorganisatsioonid) erinevalt kergejõustikust või talialadest märkimisväärselt ei toeta. Ja kindlasti ei kuulu sportlane rahvale Eestis, kus kuld on kogu rahva oma, aga kullast ilma jäänud sportlane kogu rahva peksta. Ja kus kahetsusväärselt paljusid huvitab, mis värvi on sportlase magamistoamööbel ja mis firma sokke ta kannab. Ma arvan, et isegi kõige tulisem ralli- ja Märtini fänn leiab, et sel ei ole mingit tähtsust. Miks ajakirjanikud sellest aru ei saa - sellest ei saa mina aru.
Mälestades Michael Parki
aix
Rallifoorum 24/7
Rallifoorum 24/7
Postitusi: 4810
Liitunud: 10 Veebr 2003, 22:47
Asukoht: Tallinn
Meeldimisi saanud: 1
Kontakt:

Postitus Postitas aix »

Oh oleks selliseid inimesi rohkem nagu mmargus. Kõik mis sai öeldud oli sulatõsi.
Kolin
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 19363
Liitunud: 23 Veebr 2003, 12:43
Asukoht: Seal kus lõpeb asfalt
Has thanked: 2
Meeldimisi saanud: 10
Kontakt:

Postitus Postitas Kolin »

Rasmus kirjutas: Suusatajate ja muidu tugevate meestega võrreldes pidage meeles, et rahanumbrid ja toetused on ikka tugevalt diferentseeritud.
Suusatajad ja kergejõustiklased peavatki siinse pressiga suhtlema kui tahavad oma sponsoreid säilitada. Sellest ka see nende avameelne suhtlemine pressiga. Ning nende võrdlus Markkoga suht mõttetu tegevus.
Man and machine against mother nature!!!
"I kneel only to god, But I don't see him here"John Abruzzi
Märtinfänn
Diagnoos: rallisõltlane
Diagnoos: rallisõltlane
Postitusi: 1864
Liitunud: 02 Jaan 2005, 16:32
Asukoht: Elva

Postitus Postitas Märtinfänn »

Rasmus kirjutas:Eesti ajakirjanikud on endale ise vee peale tõmmanud meditsiiniajakirjadele kohaste küsimuste küsimisega kodaniku eraelust ja maisest varast.
Kohustustest rääkides, mida on Eesti riik aidanud Markko tegemistes? Mida need kohalikud ajakirjanikud siin üldse määravad?
Suusatajate ja muidu tugevate meestega võrreldes pidage meeles, et rahanumbrid ja toetused on ikka tugevalt diferentseeritud.

Selle koha pealt on hea näide Urmas Ott.Otil oli inervjuu autoliidu esimehega.Kui oli Parki matus, siis ikka see debiil lükkas jutu ära lennuki peale.Aga õnneks pandi mees kohe paika ja öeldi välja, et jutt käib ainult matuste kohta.
Siim
"till kartulis" expert
Postitusi: 1735
Liitunud: 29 Veebr 2004, 17:35
Asukoht: EST
Kontakt:

Postitus Postitas Siim »

Mina loen sellest artiklist välja seda, et ajakirjanik on lihtsalt kibestunud. Ilmselt lootsis ta Märtinilt alles intervjuud saada, kuid Märtin saatis ta lihtsalt pikalt (seda siis mingil kindlal põhjusel).

Mina Markkole midagi säärast küll pahaks ei pane. Eesti ajakirjanikud on nagu on, asjalikke küsimusi jagub neil vähe...
Ajakirjanikest on Olaf Suuder mõnus tegelane. Ilmselt ka Märtinile on ta vastuvõetav.
Kolin
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 19363
Liitunud: 23 Veebr 2003, 12:43
Asukoht: Seal kus lõpeb asfalt
Has thanked: 2
Meeldimisi saanud: 10
Kontakt:

Postitus Postitas Kolin »

Olaf on ka ainus ajakirjanik kes rallist midagi teab. Seega jagub tal asjalikke küsimusi päris kauaks. Mitte ei päri, et kuidas naistega läheb jne. Olen päris veendunud, et kui Olaf tahaks Markkoga intervjuud teha siis Markko ei ütleks ära.
Man and machine against mother nature!!!
"I kneel only to god, But I don't see him here"John Abruzzi
Vasta